Czynnikiem wywołującym próchnicę jest płytka nazębna, bakteryjna, przylegająca do zęba, i znajdujące się w niej określone drobnoustroje. Na podatność na próchnicę wpływają z jednej strony czynniki natury ogólnej, jak predyspozycja osobnicza, niektóre choroby, nieprawidłowe odżywianie (niedobór wapnia, fosforu, witamin i niektórych mikroelementów).
Z drugiej strony znaczny wpływ wywierają czynniki miejscowe, a wśród nich: niedostateczna higiena jamy ustnej, spożywanie węglowodanów, szczególnie długo trzymanych w jamie ustnej w okresach między właściwymi posiłkami, unikanie jedzenia twardych pokarmów, oczyszczających zęby, ilość i skład śliny.
Ubytki próchnicowe tworzą się zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych. Mogą obejmować pojedyncze zęby lub wiele zębów. Próchnica najczęściej umiejscawia się w rowkach i zagłębieniach na powierzchniach żujących zębów trzonowych, na powierzchniach stycznych zębów trzonowych i przedtrzonowych, a także na powierzchniach przyszyjkowych (przydziąsłowych) wszystkich zębów.
Jak zapobiegać próchnicy zębów?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Większości przypadków próchnicy można zapobiegać przez regularne i dokładne mycie zębów, unikanie cukrów (zwłaszcza prostych i disacharydów – np. sacharozy, fruktozy i glukozy) w spożywanych posiłkach oraz regularne wizyty w gabinecie dentystycznym.
lekarz stomatolog
dr Krystyna Kwiatkowska
Tooting Medical Centre
5 London Rd
London SW17 9JR
Telephone: 020-8767-8389
Artykuł Skąd się bierze próchnica? pochodzi z serwisu Polska przychodnia Londyn, Polska klinika w Londynie..