Statystycznie rzecz ujmując poczęcie dziecka nie jest wcale przysłowiową „bułką z masłem”. Czas płodności trwa bowiem bardzo krótko (tylko 12-24 godzin). To właśnie głównie z tej przyczyny spośród par niestosujących antykoncepcji, które często uprawiają seks tylko 50% zostaje rodzicami w ciągu roku a 30% w ciągu 2 lat starania o dziecko.
Przyczyny niepłodności u kobiet
Najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów (30-35%) oraz zaburzenia hormonalne (25%). Niedrożność jajowodów spowodowana jest zwykle różnego rodzaju zakażeniami narządów płciowych bakteriami i drobnoustrojami np. Chlamydią trachomatis czy też rzeżączką.
Z kolei zaburzenia hormonalne powodują zahamowanie owulacji lub jej nieprawidłowy przebieg np. pęcherzyk owulacyjny nie pęka, wzrasta bez komórki jajowej czy też nie uwalnia jej w czasie owulacji). Zdarza się, że zaburzenia hormonalne stają się przyczyną choroby nazywanej zespołem policystycznych jajników. Schorzenie to objawia się zbyt dużą ilością męskich hormonów w jajnikach, co powoduje obumieranie pęcherzyków i powstawanie torbieli (cyst).
Zaburzenia hormonalne mogą być spowodowane przez:
- Nadmierny wysiłek fizyczny (często zdarza się więc u sportsmenek)
- Niewłaściwe odżywianie
- Stres
- Nadużywanie alkoholu
- Znaczną niedowagę (u anorektyczek)
- Stan napięcia psychicznego spowodowany długotrwałym staraniem się o dziecko
- Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, przysadki mózgowej i kory nadnerczy
Inne przyczyny niepłodności u kobiet to np. endonometrioza - choroba polegająca na tym, że fragmenty błony śluzowej macicy w czasie miesiączki przedostają się do jamy brzusznej i tam wszczepiają się w jej ściany lub inne narządy. Przy kolejnych cyklach powiększają się, powodują stany zapalne i blizny. Zdarza się, że niepłodność u kobiet spowodowana jest też przez nieprawidłowości w budowie narządu rodnego czy też zażywanie leków np. antydepresyjnych czy nawet takich jak aspiryna czy ibuprofen (jeśli są przyjmowane w połowie cyklu).
Mniej znaną, a równie istotną przyczyną może być trombofilia wrodzona, która zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowych, powracającej zakrzepicy żylnej czy też nadkrzepliwości. Obecna przy trombofilii mutacja genu MTHFR może uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka. Co więcej może powodować nawykowe poronienia, podobnie jak mutacja czynnika V Leiden, czy genu protrombiny.
dr Damian Kuleta
Położnictwo i ginekologia
Tooting Medical Centre
5 London Rd
London SW17 9JR
Telephone: 020-8767-8389
Artykuł Leczenie niepłodności pochodzi z serwisu Polska przychodnia Londyn, Polska klinika w Londynie..