Choroba hemoroidalna powoli zyskuje miano choroby cywilizacyjnej. Jej rozwój ma duży związek z niezdrowym trybem życia – siedząca praca, mała ilość przyjmowanych płynów, stres. Szacuje się, że z hemoroidami zmaga się prawie jedna trzecia społeczeństwa. Jakie mogą być skutki choroby?
Powstawanie żylaków odbytu
Hemoroidy w pierwszej fazie choroby są prawie niewidoczne. Pojawia się świąd i pieczenie, jednak nie we wszystkich przypadkach. To utrudnia rozpoznanie, a im bardziej zaawansowane stadium, tym trudniej jest je leczyć. Poza tym świąd okolic intymnych może zwiastować inne choroby, między innymi guza odbytu czy nawet nowotwór złośliwy.
Wstydliwy problem
Hemoroidy wiążą się nie tylko z bólem, są również źródłem obniżonej samooceny. Osoba cierpiąca na te przypadłość wstydzi się lub unika spotkań towarzyskich, gdyż w zaawansowanym stadium choroby niemożliwe staje się przebywanie w pozycji siedzącej. Utrudnione jest również chodzenie, ponieważ wypadające guzki sprawiają ogromny ból. Dlatego tak ważny jest natychmiastowy kontakt ze specjalistą.
Pewność siebie kluczem do sukcesu
Choroba hemoroidalna wpływa na obniżenie poczucia własnej wartościowości. Motywacja u pacjenta spada, gdyż leczenie farmakologiczne nie przynosi zazwyczaj pożądanych rezultatów. Może to doprowadzić w skrajnych przypadkach do depresji i alienacji. Hemoroidy mogą bowiem nawracać przez długie lata, mimo stosowania metod inwazyjnych.
Najważniejsza jest zmiana stylu życia
Hemoroidy powstają na skutek niedoborów witamin oraz błonnika. Zmiana diety będzie tutaj kluczowa. Błonnik zawarty jest w produktach takich jak kasze, płatki owsiane, owoce, warzywa. Można również stosować błonnik w tabletkach oraz w postaci różnych preparatów. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, warto zwiększyć naszą aktywność fizyczną. Podziała to na cały układ krwionośny, usprawni i wzmocni nasze serce, pozwoli zmniejszyć poziom złego cholesterolu we krwi.
Udaj się do specjalisty, leczenie w pierwszej fazie choroby przynosi stuprocentową poprawę
Choroba hemoroidalna nie musi być bolesna i nieprzyjemna, jeśli zostanie wcześnie zahamowana. Dlatego tak ważne jest zapobieganie. Wiele osób lekceważy pierwsze objawy, pozwalając na rozwinięcie się czwartej fazy choroby, kiedy niezbędna jest już operacja. Oczywiście leczenie jest dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta. Często hemoroidy są objawem towarzyszącym innym chorobom, czemu trudno zapobiec.