Stadia choroby hemoroidalnej zasadniczo różnią się od siebie intensywnością objawów. Nie zawsze chory musi przechodzić przez wszystkie cztery fazy. Dlatego bardzo istotna jest diagnostyka. Skąd się biorą hemoroidy i czy skuteczna jest terapia zachowawcza?
Choroba hemoroidalna – przyczyny i stadia
Choroba hemoroidalna pojawia się jako następstwo źle dobranej diety i złego stylu życia. Nieregularne posiłki, nieregularne wypróżnianie oraz brak błonnika powodujący zaparcia to szablonowe przyczyny powstawania hemoroidów. W pierwszej fazie guzki powstają wewnątrz odbytu, nie dając praktycznie żadnych objawów. Druga faza to wypadanie żylaków podczas wypróżniania, natomiast w dwóch pozostałych stadiach wypadanie żylaków nie może być przez nas w jakikolwiek sposób kontrolowane. Czy warto doprowadzić się do takiego stanu, kiedy operacja stanie się już jedynym wyjściem?
Leczenie zachowawcze żylaków odbytnicy – fakty i mity
Leczenie zachowawcze możliwe jest jedynie w pierwszej i drugiej fazie choroby. Polega ono na stosowaniu tak zwanych nasiadówek. Nasiadówki to forma leczenia za pomocą ziół. Są to okłady z różnorakich naparów, które mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i czasami ściągające. Jeśli guzki są wyczuwalne, warto zmienić tryb życia z siedzącego na leżący. Zmniejszy to napięcie miednicy, zniweluje ból i zahamuje rozwój żylaków.
Żylaki u dzieci
Dzieci są grupą najmniej narażoną na powstawanie żylaków odbytu. Jednak warto pamiętać, iż choroba ta może mieć również podłoże genetyczne. Nieco bardziej narażona jest młodzież, która w dzisiejszych czasach prowadzi najczęściej siedzący tryb życia. Godziny spędzone w szkolnej ławce oraz przed komputerem, dieta oparta w szczególności o cukry proste i uboga w białko mogą zwiastować pojawienie się hemoroidów w przyszłości.
Nie lekceważ pierwszych objawów
Gdy tylko poczujesz dyskomfort podczas wypróżniania, natychmiast wprowadź do swej diety błonnik. W aptece dostępne są też suplementy diety wzbogacone o ten składnik.
Ruch to zdrowie – czyli dbaj o siebie!
Pamiętaj o tej złotej zasadzie. Pół godziny aktywności fizycznej dziennie wzmocni układ odpornościowy, usprawni działanie układu krążenia, a także poprawi jakość naszego samopoczucia i dodatkowo wyszczupli sylwetkę.
Skutki zaniechania choroby
Żylaki odbytu w zaawansowanym stadium to często przyczyna zakażeń, powstawania większych guzów, niekiedy złośliwych. Szacuje się, iż mimo upływu lat liczba zachorowań stale rośnie i dotyczy coraz młodszych osób.