Kurzajka, czyli brodawka
- brodawki wirusowe: “kurzajki”, brodawki podeszwowe, kłykciny kończyste
W leczeniu kurzajek stosuje się metody zabiegowe i zachowawcze. Najpopularniejsze zabiegowe metody usuwania kurzajek to: leczenie laserem CO2, łyżeczkowanie, elektrokoagulacja i mrożenie (krioterapia). Wszystkie z wymienionych metod prócz mrożenia wiążą się z zastosowaniem procedur znieczulających.
Do tych należą znieczulenie natryskiem chlorku etylu lub miejscowy zastrzyk ze środkiem znieczulającym (podobny jak u stomatologa).
Wszystkie zabiegowe metody usuwania kurzajek metody wiążą się z destrukcją tkanki. Ma to miejsce podczas zabiegu w przypadku leczenia laserem CO2, łyżeczkowania, elektroresekcji. Gdy stosowane jest mrożenie, destrukcja tkanki jest odroczona w czasie i polega na wytworzeniu pęcherza i następującego potem gojenia tkanek w kilka-kilkanaście dni po zabiegu. Warto pamiętać o tym planując termin zabiegu usuwania zwłaszcza brodawek stóp – przez okres około 2 tygodni trudno jest dużo chodzić, uprawiać sport; polecane są krótkie prysznice zamiast długich kąpieli.
W leczeniu bardzo licznych, rozbudowanych brodawek szczególnie o długim czasie utrzymywania się (co pośrednio sugeruje zmniejszoną zdolność organizmu do zwalczania wirusa) należy liczyć się z koniecznością wykonania 2-3 zabiegów w odstępie ok. 3 – 4 tyg. W przypadku brodawek płaskich często wystarcza jeden zabieg by usunąć zmiany. W terapii nawracających opornych na leczenie brodawek do leczenie zabiegowego lekarz może dołączyć leczenie doustne preparatem immunomodulującym. W wielu przypadkach przyspiesza to pełne wyleczenie.
Co to jest kurzajka?
Zanim zaczniemy opis leczenia różnych rodzajó kurzajek, wyjaśnijmy sobie najpierw podstawowe pojęcia. W tym artykule znajdziesz kurzajkowe abc – dowiesz się, czym jest kurzajka, skąd się bierze oraz dlaczego nie powinna być bagatelizowana.
Otóż, kurzajka to określenie potoczne na brodawkę (z łaciny verruca), czyli najczęściej niebolesną zmianę skórną występującą przede wszystkim na dłoniach i stopach. Określone rodzaje kurzajek mogą jednak występowaniam niemal na całej powierzchni ciała.
Skąd biorą się kurzajki?
Przyczyną występowania kurzajek jest HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego (skrót pochodzi z angielskiego human papilloma virus).
Wirus ten atakuje szczególnie w sytuacjach osłabienia organizmu (podobnie dzieje się też w przypadku wirusa opryszczki, czyli HSV). Szacuje się, że nawet co dziesiąty człowiek może być jego nosicielem.
Warto pamiętać, że kurzajkami, a ściślej rzecz ujmując wirusem HPV, możemy zarazić się przez dotyk. Dlatego właśnie powinniśmy unikać np. stosowania tego samego ręcznika przez kilka osób.
Szczególną ostrożność zaleca się też we wszelkich miejsach, gdzie istnieje ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka, na basenach, w saunach itp.