Aborcja za granicą a aborcja w świetle polskiego prawa | Tooting Medical Centre, polska…
www.polski-lekarz.co.uk
Byłam w ciąży, usunęłam ją legalnie, ale za granicą . Czy mogę z tego tytułu ponieść jakieś konsekwencje prawne w Polsce? Czy mogą mi postawić jakieś zarzuty? NIE.
Ustawodawca w art. 109 K.k. konstytuuje zasadę narodowości podmiotowej, zwaną także zasadą obywatelstwa. Zgodnie z nią niezależnie od tego, na terenie którego kraju obywatel polski popełnił przestępstwo, w razie jego powrotu do Polski będzie odpowiadał za to przestępstwo według prawa polskiego.
Zdaniem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku w postanowieniu z dnia 20 listopada 1991 r. (sygn. I KZP 29/91) ustawodawca wychodzi z założenia, że obowiązkiem obywateli polskich, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, jest przestrzeganie prawa polskiego. Warunkiem jednak powyższej odpowiedzialności karnej jest tzw. zasada podwójnej przestępności czynu, według której odpowiedzialność wchodzi w grę tylko wówczas, gdy czyn stanowi przestępstwo także w miejscu jego popełnienia (art. 111 § 1 K.k.).
Warunek ten jednak nie musi być spełniony, jeśli popełnione przez obywatela polskiego za granicą przestępstwo godzi w dobra wymienione w art. 112 K.k. Chodzi tu przede wszystkim o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu wewnętrznemu lub zewnętrznemu Rzeczypospolitej Polskiej, przestępstwa przeciwko polskim urzędom lub funkcjonariuszom publicznym, przestępstwa przeciwko istotnym polskim interesom gospodarczym, przestępstwa fałszywych zeznań złożonych wobec urzędu polskiego, przestępstwa, z którego została osiągnięta, chociażby pośrednio, korzyść majątkowa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Kwestia przestępności czynu popełnionego za granicą podlega ocenie in concreto, co oznacza, że nie wystarcza, by czyn ten wyczerpywał znamiona przestępstwa według prawa obcego. Musi być on ponadto według tego prawa czynem zawinionym i karalnym.
Przepis art. 111 § 3 K.k. formułuje dwa odstępstwa od reguły, zgodnie z którą warunkiem odpowiedzialności za przestępstwa popełnione za granicą jest podwójna przestępność czynu. Pierwsze odstępstwo dotyczy polskiego funkcjonariusza publicznego, który pełniąc służbę za granicą, popełnił tam przestępstwo w związku z wykonywaniem swoich funkcji.
Drugie odstępstwo od wspomnianej reguły dotyczy popełnienia przestępstwa na terenie niepodlegającym żadnej władzy państwowej, a więc na terenie, na którym nie obowiązuje żadna ustawa karna. Odstępstwo jest w tym wypadku oczywiste.
Przenosząc rozważania teoretyczne na grunt przedmiotowej sprawy, wskazać należy, że jeżeli aborcja została dokonana w państwie, w którym taki zabieg może być przeprowadzony legalnie, i taki też został przeprowadzony, wówczas z uwagi na to, iż nie zachodzi warunek podwójnej przestępczości czynu, nie będziesz podlegac odpowiedzialności karnej na podstawie polskiego Kodeku karnego.
Zobacz również
Legalna aborcja w Anglii
Dostepne rodzaje aborcji
Po aborcji
Aborcja mozliwe skutki uboczne
Jak rozpoznac, ze ciaza nadal trwa?
Pomoc psychologa po aborcji
Aborcja za granica a aborcja w swietle polskiego prawa
Jesteśmy certyfikowana klinika wykonująca legalna aborcje w Anglii regulowana przez Department of Health. To oznacza ze każda osoba dokonująca zabiegu aborcji w naszej klinice robi to zgodnie z Brytyjskim prawem i nie podlega żadnym konsekwencja prawnym na terenie UK jak i poza jej granicami np. w Polsce.
Istnieją warunki prawne regulujące aborcje w Wielkiej Brytanii.
- aborcja może być dokonana w szpitalu lub w specjalistycznej klinice majacej akredytacje Ministerstwa Zdrowia i CQC
- musza zostać przeprowadzone odpowiednie konsultacje przynajmniej dwóch lekarzy, stwierdzające, ze spowoduje mniejsze uszkodzenie zdrowia psychicznego kobiety lub ogólnego stanu zdrowia niż kontynuowanie ciąży
W naszej klinice legalna aborcja może być przeprowadzona do 9 tygodnia.
Cena zabiegu : £400
W razie dodatkowych pytań uprzejmie prosimy o kontakt pod numerem telefonu 02087678389 lub emailowo: rejestracja@polski-lekarz.co.uk
Serdecznie zapraszamy!