PORADNIA WAD POSTAWY TOOTING MEDICAL CENTRE
(Leczenie bioderek u dzieci, poradnia preluksacyjna)
W naszej poradni preluksacyjnej zajmujemy się profilaktyka, diagnostyka USG i leczeniem stawów biodrowych u niemowląt – w/g metodologii prof. Reinharda Grafa.
Przyczyny dysplazji biodrowej
Staw biodrowy składa się z kości udowej i wgłębienia w miednicy – tzw. panewki, które otoczone są torebką stawową. Ważne jest, aby głowa kości udowej znajdowała się w prawidłowo wykształconej, odpowiednio głębokiej panewce. Dzięki takiej konstrukcji stawu dziecko może swobodnie poruszać nogami, a w przyszłości dobrze chodzić. Problem zaczyna się, gdy głowa kości udowej nie znajduje się idealnie w panewce – wówczas staw nie może rozwijać się prawidłowo. Najczęściej okazuje się, że panewka jest zbyt płytka. Mówimy wtedy o rozwojowej dysplazji stawów biodrowych (rozwojowej, bo jest to schorzenie, które ma swój początek w życiu płodowym i może postępować wraz z wiekiem dziecka). Wada może dotyczyć jednego lub obu stawów. Dziewczynki zapadają na nią sześć razy częściej niż chłopcy.
Kiedy do ortopedy
Bardzo ważne jest, by dysplazję jak najszybciej wykryć. Bardzo prawdopodobne, że im wcześniej się o niej dowiemy i zaczniemy leczyć, tym szybciej o niej zapomnimy. Po za tym nie wykryta albo do końca niewyleczona choroba w późniejszym wieku może wywołać chorobę zwyrodnieniową stawów biodrowych.
Pierwsze badanie stawów biodrowych przeprowadza lekarz neonatolog zaraz po urodzeniu dziecka. Jeśli nie zauważy nic niepokojącego, na pierwszą wizytę u ortopedy powinniśmy się udać, gdy maluch skończy 6 tygodni (ale przed ukończeniem 12 tygodni). Lekarz dokładnie zbada stawy biodrowe, oceniając czy nie ma ograniczeń w odwodzeniu nóżek, objawów niestabilności stawów, czy uda malucha są równej długości. Rodziców często niepokoi asymetria fałdów skórnych na udach i w pachwinach, jednak wcale nie musi ona wskazywać na chorobę. Zdarza się, że po prostu taka jest uroda dziecka.
USG stawów biodrowych
Około 7 proc. dysplazji stanowią tzw. “dysplazje nieme” – schorzenia, których lekarze nie są w stanie wykryć jedynie “powierzchownym” badaniem i które mogą odezwać się w późniejszym wieku. Niestety wówczas istnieje często konieczność leczenia operacyjnego.
Do badania USG stawów tak małych dzieci niezbędny jest aparat wyposażony w sondę liniową o odpowiedniej częstotliwości.
Szyna, szelki czy poduszka?
Jeśli lekarz stwierdzi u dziecka rozwojową dysplazję stawów biodrowych, zaleci korzystanie ze specjalnego aparatu, nazywanego ortezą, który pomoże wyleczyć staw. Do wyboru jest kilka ortez – lekarz dobiera typ do stopnia niedorozwoju stawu biodrowego. Najpopularniejsze aparaty to: szelki Pavlika, poduszka Frejki i aparat (szyna) Koszli. Wszystkie utrzymują nóżki dziecka w pozycji leczniczej (zgięte w stawach biodrowych i kolanowych i rozłożone na boki). Jak długo maluch będzie musiał nosić daną ortezę – to sprawa bardzo indywidualna. Lekarz wyznacza wizyty kontrolne, w trakcie których ocenia stawy biodrowe w badaniu USG (u starszych niemowląt na zdjęciach Rtg) i reguluje ustawienia ortezy.
Ortopeda dr. Marek Zelinski